Jedwab – naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego. Delikatne, cienkie nici, z których powstaje tkanina o niesamowitych właściwościach. Ceny jedwabiu są dość wysokie, mimo tego jego popularność nie maleje. Są dziedziny, w których jest nie do zastąpienia. W przypadku mody przede wszystkim przekonuje urodą, elegancją. A zalet ma wiele.

Łatwy do farbowania

Oryginalność ubrać czy też dodatków w postaci szali, krawatów, apaszek zapewnia lepsza niż w innych tkaninach zdolność przyjmowania barwników. W przypadku projektowania i tworzenia odzieży to bardzo ważna cecha. Tymczasem jedwab można malować ręcznie, tworząc niepowtarzalne wzory i motywy. Można też drukować, co jest metodą szybszą i bardziej przemysłową. Można barwić nici jedwabne, albo całe kupony materiału.

Przyjemnie lekki

Dla komfortu noszenia nie bagatelna cecha. Ważne jest to zwłaszcza w porach roku, kiedy nosi się lżejsze ubrania. Sukienka, bluzka czy apaszka, która jest delikatna, cienka i lekka to przede wszystkim wygoda. Dzięki temu też cała sylwetka nabiera lekkości. W przypadku jedwabiu dzieje się tak dlatego, że jego tzw. ciężar właściwy jest niski.

Bardzo wytrzymały

Chodzi o wytrzymałość na rozerwanie, zwłaszcza przy dużym obciążeniu. W apaszkach nie jest to kwestia bardzo istotna, ale warto wiedzieć, by jeszcze bardziej upewnić się o wyjątkowości tkaniny.

Elastyczny, odporny na gniecenie

Zwłaszcza to drugie jest przydatne w apaszkach, szalikach czy ubraniach z jedwabiu. Oszczędza cenny czas i uwalnia od niezbyt lubianego, ciągłego prasowania. Elastyczność jest ważna raczej w innych wyrobach.

Grzeje, chłodzi, jest higroskopijny

To powoduje, że jest dobry na każdą porę roku. Na zimę, bo grzeje, co niewątpliwie jest przyjemne. Latem chłodzi dając ulgę podczas noszenia. Nie trzeba też obawiać się pocenia, bo jest higroskopijny, a to oznacza, że wchłania wilgoć. I te cechy są ważne nawet przy apaszkach.

Niepalny

Chcąc sprawdzić, czy to prawdziwy jedwab można zrobić próbę ognia, tylko trochę strach i szkoda. Po zapaleniu powinien szybko zgasnąć. A że to włókno naturalne, uniesie się zapach palonego włosa.

Wszystkie te atuty sprawiają, że jedwab ma wiele zastosowań. Nic dziwnego, że jego kariera trwa już bardzo długo. Nie dziwi, że jest postrzegany jako luksusowy, piękny i wyjątkowy. Szlachetnie połyskujący, miękki i przyjemny w dotyku.